Instrukcje dla autorów
Regulamin ogłaszania prac w kwartalniku Nowa Pediatria
Postanowienia ogólne
- Wydawnictwo Medyczne Borgis przyjmuje do publikacji następujące prace związane z tematyką czasopisma: oryginalne, przeglądowe, opisy przypadków oraz materiały ze zjazdów naukowych.
- Autor składa oświadczenie, iż:
- praca nie była wcześniej publikowana (w części lub całości) lub złożona w Redakcji innego czasopisma
- przenosi na Wydawcę prawa autorskie.
Formularz oświadczenia jest dostępny tutaj.
- Prace muszą pozostawać w zgodzie z wymogami Deklaracji Helsińskiej, a Autorzy prac i badań doświadczalnych prowadzonych na ludziach powinni uzyskać zgodę Komisji Etycznej, a Autorzy prac i badań doświadczalnych i farmakologicznych na zwierzętach – zgodę odpowiedniej komisji etycznej. Ww. zgody powinny być dołączone do manuskryptu.
- Autorzy zobowiązani są do ochrony danych osobowych pacjentów. Ujawnione mogą być jedynie dane kliniczne i naukowe. Przynależność etniczna i religijna osób poddanych obserwacji może pojawić się w tekście jedynie w przypadku, gdy ma bezpośredni wpływ na przebieg badań. Fotografie powinny być przygotowane w sposób wykluczający rozpoznanie pacjenta, chyba że wyrazi on na to pisemną zgodę.
- Tekst powinien być przygotowany z należytą starannością oraz dbałością o poprawność językową.
Wymogi techniczne
- Każdy nadesłany plik powinien być nazwany w następujący sposób: inicjały Autora_pierwsze słowo/słowa tytyłu_artykuł/tabele/ryciny, np. AK_Pulmunologia_artykuł, AK_Pulmunologia_tabele, AK_Pulmunologia_ryciny.
- Przyjmujemy manuskrypty przygotowane w programie Microsoft Word (doc, docx).
- Należy stosować czcionkę Times New Roman, 12 punktów, interlinię podwójną w: manuskrypcie, streszczeniach oraz piśmiennictwie.
- Tekst nie powinien przekraczać 16 stron.
- Nie należy justować tekstu.
- Margines standardowy – 2,5 cm.
- Należy zastosować numerację stron – od strony tytułowej (bez numeracji wierszy).
Struktura manuskryptu
- Na stronie tytułowej powinny się znaleźć: tytuł pracy (w języku polskim i angielskim), streszczenie (w języku polskim i angielskim), słowa kluczowe (w języku polskim i angielskim), afiliacje wraz z nazwiskami kierowników ośrodków. W danych do korespondencji powinno być zamieszczone imię, nazwisko, Autora, nazwa i adres afiliacji oraz dane kontaktowe (adres, telefon, e-mail).
- Streszczenia prac oryginalnych powinno zawierać 150-250 słów i mieć następującą strukturę: Wstęp, Cel, Materiał i metody, Wyniki, Wnioski (Introduction, Aim, Material and methods, Results, Conclusions). Streszczenie prac poglądowych i opisów przypadków powinno zawierać 150-250 słów i nie powinno mieć struktury streszczenia pracy oryginalnej. Streszczenia należy przygotować w języku polskim i angielskim.
- Słowa kluczowe (w języku polskim i angielskim) powinny zawierać 3-5 słów.
- Tekst główny; nagłówki głównych części pracy oryginalnej powinny być zatytułowane następująco: Wstęp, Cel pracy, Materiał i metody, Wyniki, Dyskusja, Wnioski (Introduction, Aim, Material and methods, Results, Discussion, Conclusions); bez numeracji.
Odniesienia do piśmiennictwa powinny być w nawiasach okrągłych, np. (15). Odniesienia do piśmiennictwa powinny być zamieszczane w kolejności ich cytowania w tekście pracy. - Ryciny oraz fotografie powinny być nadsyłane w odrębnych plikach. Tabele powinny zawierać dane dodatkowe. Ryciny powinny zostać przesłane w formacie: JPG, TIFF, EPS. Zdjęcia powinny mieć rozdzielczość co najmniej 300 DPI.
- Oświadczenie dotyczące wkładu Autorów (contribution statement) w przypadku prac oryginalnych. Formularz dostępny na stronie: www.nowapediatria.pl.
- Piśmiennictwo powinno być przygotowane wg zmodyfikowanego stylu Vancouver. Nie należy posługiwać się funkcją „przypis końcowy”. Sposób zapisu nazwisk Autorów w zależności od ich liczby: do 4 Autorów powinny zostać podane nazwiska i inicjały imion wszystkich Autorów; 5 i więcej Autorów – nazwiska i inicjały imion pierwszych 3 Autorów z dopiskiem i „et al.”.
Podając zakres stron, powinien zostać użyty dywiz „-„, nie półpauza „–„, która w zapisie jest dłuższa. Należy stosować skróty tytułów czasopism wg Index Medicus. Po nazwie czasopisma następuje rok publikacji, tom i pełny zakres stron, np. 123-124 (nie: 123-4).
Przykładowy zapis piśmiennictwa:
Artykuły z czasopism:
Lahita R, Kluger J, Drayer DE, Koffler D, Reidenberg MM: Antibodies to nuclear antigens in patients treated with procainamide or acetylprocainamide. N Engl J Med 1979; 301: 1382-1385.
Rozdziały książek:
Phillips SJ, Whisnant JP: Hypertension and stroke. In: Laragh JH, Brenner BM, editors. Hypertension: pathophysiology, diagnosis, and management. 2nd ed. New York: Raven Press; 1995. p. 465-78.
Maksymalna ilość pozycji w piśmiennictwie wynosi 40 – dla prac oryginalnych i 60 – dla prac poglądowych.
Wysyłanie manuskryptu do Redakcji
- Manuskrypt należy przesłać drogą elektroniczną na adres: np@borgis.pl.
- Manuskrypt powinien zostać opatrzony w dane teleadresowe Autora przedkładającego manuskrypt do druku.
- Autorzy zobowiązani są do ujawnienia Wydawcy (w formie pisemnego oświadczenia) wszystkich konfliktów interesów (zależności finansowe, związki osobiste, współzawodnictwo akademickie, ewentualną rolę sponsora badań lub ich części w projekcie i opracowaniu uzyskanych danych). Recenzenci i redaktorzy powinni ujawnić Wydawcy istnienie wszystkich związków stanowiących podstawę do podejrzenia o konflikt interesów wobec Autora, wymieniając przy tym wszystkie związki z firmami komercyjnymi, powiązanymi z prezentowanymi w czasopiśmie produktami medycznymi.
- Autor (Autorzy) są zobowiązani do ujawnienia wkładu poszczególnych osób w powstawanie publikacji (z podaniem afiliacji i informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowywaniu pracy).
- Autorzy ponoszą odpowiedzialność za treść publikowanych artykułów zgodnie z zasadami odpowiedzialności cywilnej.
Procedura kwalifikacyjna
- Redakcja ocenia, czy praca spełnia ww. wymogi formalne i czy jej temat jest zgodny z profilem naukowym czasopisma.
- Manuskrypt podlega ocenie co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez Autora publikacji; Autor lub Autorzy publikacji i recenzenci nie znają swoich tożsamości (double-blind review process). W pozostałych przypadkach recenzent podpisuje deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów (bezpośrednie relacje osobiste między recenzentem i Autorem, w szczególności pokrewieństwo do drugiego stopnia, związek małżeński; relacje podległości zawodowej lub bezpośrednią współpracę naukową w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających rok przygotowania recenzji). Pisemna recenzja zawiera jednoznaczny wniosek recenzenta dotyczący warunków dopuszczenia artykułu naukowego do publikacji lub jego odrzucenia. Kryteria kwalifikowania lub odrzucenia publikacji i ewentualny formularz recenzji są podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej czasopisma lub w każdym numerze czasopisma naukowego. Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji lub numerów wydań czasopisma naukowego nie są ujawniane.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do dokonywania niezbędnych poprawek związanych z nazewnictwem fachowym, stylistyką, interpunkcją, niezbędnymi skrótami i eliminacją powtórzeń w pracach zakwalifikowanych do druku.
- Zakwalifikowanie manuskryptu do druku lub jego odrzucenie, lub też odesłanie go Autorom z sugestiami dokonania zmian.
- W przypadku zakwalifikowania manuskryptu do druku, Autor korespondencyjny otrzyma manuskrypt do korekty, którą powinien wykonać w wyznaczonym przez Redakcję terminie i odesłać poprawiony manuskrypt z poprawkami do Wydawnictwa. W przypadku gdy Redakcja nie otrzyma poprawionego tekstu w wyznaczonym terminie, przyjmuje się, że wysłany manuskrypt do korekty nie wymaga poprawek.
- Ostateczną decyzję o przyjęciu manuskryptu do druku podejmuje Redaktor Naczelny.
- Po ukazaniu się danego numeru czasopisma Autorzy otrzymują egzemplarze autorskie, zgodnie z rozdzielnikiem Wydawnictwa (po 1 egzemplarzu dla każdego Autora). Egzemplarze są przekazywane na adres korespondencyjny Autora wyznaczonego do korespondencji z Redakcją.
Regulamin został opracowany zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie kryteriów i trybu oceny czasopism naukowych oraz „Uniform Requirements for Manuscripts Submitted to Biomedical Journals” N Engl J Med. 1997; 336: 309-315 (www.icmje.org).
ul. Ekologiczna 8 lok. 103
02-798 Warszawa
e-mail: np@borgis.pl